S -ar putea să fi auzit de multe ori cuvântul joc de curse. Cuvintele cheie de curse de curse oferă deja o idee despre cine este un jockey.

Un jockey este un călăreț profesionist care concurează în curse de cai sau curse de abrupt. Termenul se referă, de asemenea, la călăreții de cămile care concurează în cursele de cămile.

Termenul Jockey provine din Anglia și se referă la o persoană care concurează în cursele de cai. Acestea trebuie să fie ușoare, cu o greutate între 100 și 120 de kilograme și să se potrivească fizic.

De obicei, sunt angajați pe cont propriu și sunt compensați de antrenorul de cai cu o taxă mică și un procent din câștigurile cailor.

Deși există câteva jocuri de sex feminin cunoscute, majoritatea jocurilor sunt bărbați. Locul de muncă prezintă un risc semnificativ de răni debilitante sau care pot pune viața în pericol.

Să ne uităm la unele dintre cele mai grele jocuri din istorie, având în vedere că se așteaptă ca jocurile să fie ușoare.

1. Stuart Brown

Stuart Brown, fiul lui John și Helen Brown, a fost unul dintre cele mai înalte jocuri australiene, care stătea de 187 cm sau șase metri 112 inci, dar înălțimea lui nu i -a împiedicat succesul.

Stuart a fost un câștigător multiplu al Rider Premiership aprobat de NSW, care a concurat de la Mallawa în nord la Bourke, în vest, la Lockhart, în sud.

A alergat ultima dată la Grenfell în aprilie 2021, câștigând handicapul Clasa B la bord a avut șansa ta.

Stuart, care a crescut la o fermă locală și a lucrat la comitetul cluburilor de curse, a fost un mare fan al Picnics Bedgerebong. Câștigarea Cupei de picnic Bedgerebong, pe care a făcut -o de trei ori, a fost una dintre cele mai mari delicii ale sale.

El face lista celor mai grei jocuri cu o greutate de 137 de kilograme.

2. Patrick Sankey

Există călăreți amatori pe lângă profesioniști. Patrick Sankey a fost unul dintre cei mai înalți jocuri care a câștigat o cursă punct-la-punct în mai 2019 la Bredwardine.

El stă ușor peste doi metri înălțime, demonstrând că înălțimea nu este un impediment.

Sankey, pe de altă parte, avea 10 kilograme supraponderale. Sankey aproape sigur nu va putea niciodată să devină profesionist, deoarece un bărbat din statura sa se va lupta pentru a îndeplini cerințele de greutate pentru cursele de cai în conformitate cu regulile.

Cu o greutate de 158 de kilograme, Sankey este unul dintre cele mai grele jocuri din toate timpurile.

3. Manute Bol

NBA Center Manute Bol a fost cea mai înaltă persoană care a concurat vreodată într -o cursă. El strângea fonduri pentru Sudan, țara sfâșiată de război unde s-a născut. Chiar dacă a fost pur și simplu pentru un eveniment de caritate, acesta mai contează.

BOL are o înălțime de șapte metri și jumătate, potrivit NBA. De asemenea, el a intrat în hochei pe gheață și box. În toamna anului 2003, călătoria a avut loc la Hoosier Park, chiar la nord de Indianapolis.

Bol a murit din cauza bolilor renale în 2020 și a fost înmormântat în Sudanul de Sud. Cu toate acestea, el este unul dintre cei mai grei jocuri de curse care cântăresc la 200 de kilograme.

4. Bruce Hobbs

Hobbs a fost un călăreț și un antrenor american. Hobbs, de la Long Island, New York, a devenit cel mai tânăr jockey care a câștigat vreodată Marele Engleză National Riding Battleship, un fiu al lui Man O War, în 1938. După ce a câștigat Grand National Welsh pe Timber Wolf.

Hobbs a devenit primul jockey care a câștigat trei mari naționale într-un singur an în 1937-38, câștigând la Long Islands Cedarhurst Edition. În 1938, o cădere proastă l -a lăsat cu o coloană vertebrală spulberată. În ciuda faptului că i s -a spus că nu se va mai plimba niciodată, s -a întors la 25 de ani și a început să antreneze cai.

Hobbs s -a retras în 1985 și a murit la 84 de ani în 2005. Hobbs este unul dintre cele mai grele jocuri de vreodată cu o greutate de 202 lbs.

5. Louise Moeller

În 2002, a călătorit la Gulfstream Park. Moeller avea o licență de amatori și stătea peste șase metri înălțime. După călătoria ei în America în 2003, a devenit ucenică, apoi profesionistă în anul următor.

Moeller a avut cel puțin 70 de câștigători din aproximativ 500 de călătorii, ceea ce o plasează sub jocul de cai de top astăzi, dar a fost un pionier pentru jocurile înalte pentru femei.

Louise Moeller este unul dintre cele mai grele jocuri de curse de curse cu o greutate de 112 lbs.

6. Donnacha Obrien

Revenind la familia Obrien și fiul cel mai tânăr Aidans. Donnacha, fratele mai mic al lui Josephs, a fost un joc de două ori campion irlandez, în timpul unei scurte cariere în șa.

Cu toate acestea, au existat câteva aspecte notabile, cum ar fi Saxon Warrior și Magna Grecia câștigând 2000 Guineas înapoi. Donnacha a fost, de asemenea, câștigător în Derby -ul irlandez 2018 pe Latrobe.

Pentru că a fost unul dintre cei mai înalți jocuri care călăreau în Insulele Britanice la acea vreme, nu a avut de ales decât să se retragă în anul următor la vârsta de 21 de ani.

Cu o greutate de 123 de kilograme, el este, de asemenea, unul dintre cei mai mari jocuri. Obrien, ca și tatăl său și fratele mai mare, este acum un antrenor al calului de curse.

7. George Baker

Când George Baker era un copil, tatăl său era un farrier în Lambourn, care este unul dintre cele mai importante locuri din Anglia pentru cursele de cai. Familia lui locuia acolo. Pentru a câștiga o cursă în timpurile moderne, el este cel mai înalt jockey din istoria contemporană.

Greutatea lui este de 165 de kilograme, făcându -l unul dintre cele mai grele jocuri din istorie.

8. Andrew McNamara

În etrierile sale, Andrew McNamara, un șase metri, a avut o carieră incredibilă ca un călăreț. În Irlanda, el a câștigat curse semnificative de vânătoare naționale.

Grand National irlandez din 2010, Hurdle Champion Irish și Cupa de Aur de la Leopardstown, John Durkan și Champion Chase în apropiere de Punchestown, iar campionul irlandez Hurdle și Gold Cup la Leopardstown sunt printre ei.

El este, de asemenea, unul dintre cei mai grei bicicliști de până acum, cu o greutate de 168 de kilograme.